Bakan Koca’dan Malpraktis düzenlemesi hakkında açıklama: Dünyada bunun örneği yok

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca 106. Devlet Hizmet Yükümlülüğü Kurası öncesinde yaptığı konuşmada “Beyaz Reform”un ayrıntılarına ait değerli değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Koca şu sözleri kullandı;

Sağlık sisteminin taşıyıcısı olan, düzgün yetişmiş doktorlarımız bulunuyor. Ve şundan emin olun ki, vatandaşlarımızı layık oldukları sıhhat hizmetine eriştirmeyi amaçlarken, sıhhat çalışanlarını önceleyen, onları bedenen, ruhen sağlıklı ve huzurlu kılacak çalışma imkânları oluşturmayı hedefleyen ve bunun için gece gündüz uğraş sarf eden bir idare irademiz var. Bu irade, son aylarda atmakta olduğumuz adımlarla daha ağır bir biçimde hissedilmektedir. Sıhhat hizmeti vazifesinin huzur ve inanç içinde yapılması ismine ne gerekiyorsa yapıyoruz. Buna mani olan problemlere karşı tesirli tahliller getiriyoruz.

“BUNUN DÜNYADA BİR ÖBÜR ÖRNEĞI YOK”

Malpraktis düzenlemesi bunlardan birisi. Yaptığımız yasal düzenlemeyle, kasıt taşımayan yanlışlı tıbbi uygulamalar nedeniyle doğan tazminatı artık devletimiz üstlenecek. Malpraktis Yasası ile hem hastalarımızı hem de doktorlarımızı kamu teminatı altına almış bulunuyoruz. Bunun dünyada bir öteki örneği yok.

“SAĞLIK ÇALIŞANINA YÖNELİK TAAMMÜDEN YARALAMA HATASINI KATALOG KABAHATLER ORTASINA ALDIK”
 
Bir öbür değerli düzenlemeyi sıhhat çalışanlarına yönelik şiddet konusunda gerçekleştirdik. Sıhhat çalışanına yönelik taammüden yaralama cürmünü katalog hatalar ortasına aldık.
 
Sıhhat çalışanlarına şiddet uygulayanın tutuklu yargılanmasını sağlayan; tıpkı vakitte kamu hizmetini engelleme hatasını da, kelam konusu kabahat, sıhhat hizmeti olduğundan ötürü ağırlaştıran yasal düzenlemeleri hayata geçirdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.