Bakan Çavuşoğlu: Bosna Hersek’te yeni bir ihtilafa müsaade veremeyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Saraybosna’da Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkoviç ile muahede imza merasimi ve ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarının satır başları şöyle:

“Saray Bosna’da bir defa daha bulunmaktan büyük bir memnunluk duyuyorum. Bugün temaslarımıza Bisera ile yaptığımız verimli görüşme ile başladık. Görüşmemizde Saray Bosna ile ilgili bağlantılarımızı değerlendirdik. Bosna Hersek ile yakın bağlarımız var bu sene diplomatik bağlantılarımızın tesisinin 30. yılını kutluyoruz.

Siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel olmak üzere her alanda işbirliğimizi devam ettiriyoruz. Ticaret hacmimizin bu yıl 1 milyar doları geçmesini bekliyoruz, kendimize yeni amaçlar koymamız gerekiyor. Çok değerli kurumlarımızla Bosna Hersek’e dayanak vermeye devam edeceğiz.

Memnuniyetler söylemek isterim ki bakanlıklarımız ortasında yakın bir işbirliği var, az evvel imzaladığımız mutabakat ile bu bağımızı daha da ileri götürüyoruz.

Bugün bölgesel ve global bahisler ile yakın coğrafyamızdaki gelişmelerin Bosna Hersek’e tesirlerini konuştuk. 5 balkan ülkesini kapsayan bu ziyaret bölgesel istikrara verdiğimiz kıymetin bir göstergesidir. Bosna Hersek de burada kilit bir roldedir.

Bosna Hersek’te yeni bir ihtilafa müsaade veremeyiz. Herkesin bu mevzuda sorumlu davranması lazım.

TÜRKİYE-BOSNA HERSEK-SIRBİSTAN 3’LÜ ZİRVESİ

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan uygun vakitte Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan 3’lü doruğunu gerçekleştirmek emelindedir.

Bugüne kadar olduğu üzere bugünden sonra da Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünü ve istikrarını desteklemeye devam edeceğiz. Bosna Hersek’in NATO ve AB yönelimlerini desteklediğimizi bir defa daha vurguluyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.