Asgari ücret ne kadar olacak? Ünlü ekonomist açıkladı

Yeni asgari ücrete ilişkin beklentiler gelmeye devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun görüşmelerinin ardından Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarına göre netleşmesi beklenen Temmuz zammına ilişkin Ekonomist Hikmet Baydar dikkat çeken bir öngörüde bulundu.

ASGARİ ÜCRETTE İLK TOPLANTI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni asgari ücretin belirlenmesi için çalışmalara başladı. Hükümetten gelen açıklamalar vatandaşı memnun edecek bir zammın yapılabileceği yönünde.

ASGARİ ÜCRET 12 BİN LİRA OLUR MU?

Ekonomist Baydar, asgari ücrette 12 bin civarı bir rakamın satın alındığını söyledi. Baydar, “Bunun üzerinde bir rakam olursa sürpriz olacak bizim için ama altını düşünmüyorum” dedi.

Baydar, “bunun üzerinde bir rakam olursa sürpriz olacak bizim için ama altını düşünmüyorum. Bütçede ne kadar etki yapacak önümüzdeki süreçte bunu da göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Baydar, sözlerine şöyle devam etti: “Ben ücret skalalarının azalan oranla da olsa ileriye doğru itilmesinden yanayım, örneğin en düşüğe yüzde 50 zam yapılıyorsa en yükseğe yüzde 15’te olsa muhakkak bir zam yapılmalı, aksi taktirde skala daraldıkça kaliteli insan olma hedefi zedelenmiş oluyor.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir