Antalya’da ‘gök taşı’ heyecanı

Gök bilimcilerin yılın en kıymetli olayları ortasında gösterdiği Perseid (Perse) gök taşı yağmurunun en ağır görüldüğü 11-13 Ağustos gecelerinde birçok müşahede aktifliği düzenlendi. 

Halk ortasında ‘yıldız kayması’ olarak bilinen meteor yağmurlarının en görkemlisi Perseid gök taşı yağmuru, 14 Temmuz’da başlayıp 1 Eylül’e kadar sürecek.

Perseid gök taşı yağmurunun saatte 100 adede kadar en ağır görüldüğü 11-12 ve 13 Ağustos gecelerinde birçok gökyüzü meraklısı, ışık yoğunluğunun az olduğu bölgelerden izlemeye gitti.

Antalya’da da 2 bin 500 rakımdaki Saklıkent Kayak Merkezi’nde hafta sonu Antalya Kuş Müşahede Topluluğu’nca düzenlenen ve 200’e yakın kişinin katıldığı aktiflik düzenledi.

EN POPÜLERİ PERSEİD

Gök taşı yağmurları her yıl 8 sefer gerçekleşiyor. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin (TUG) 2022 Gök Olayları Yıllığı’nı hazırlayan Prof. Dr. Faruk Soydugan ve Başuzman Dr. Tuncay Özışık, bu yılki sayıya özel meteorları birinci defa tarihçelendirdi. Yıllıkta Perseid Gök Taşı Yağmuru şöyle anlatıldı:

*109P/Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı’ndan ayrılan küçük kayaç ve toz kesimlerinin Perseid yağmurunun kaynağı olduğu biliniyor.

*Çekirdeği 26 km çapa sahip Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı, Güneş etrafındaki cinsini 133 yılda tamamlıyor.

*14 Temmuz ile 1 Eylül tarihleri ortasında gerçekleşecek Perseid gök taşı yağmurunun en ağır gözlenebileceği tarih 11-12 Ağustos gecesi olacak.

*Perseid en ağır meteor yağmurlarından biridir ve yağmurun ağır olduğu günlerde saatte 50-100 adet ‘yıldız kayması’ gözlenebilir lakin en ağır aktiflik günlerinde Ay’ın dolunay evresinde olması gözlenen sayıyı düşürecektir.

*Bu periyotta meteorlar, Kahraman (Perseus) Takımyıldızı’nın bulunduğu bölgeden çıkıyor görünecek.

*Meteorların Dünya’ya giriş suratlarının saniyede 66 km civarında olduğu biliniyor. Perseid yağmuru sırasında ‘ateş topları’ denilen gök taşlarını da görmek mümkün.

*Ateş topları daha büyük ışık patlaması biçiminde ve daha uzun müddet gözlenebilen, ayrıyeten parlaklıkları -3 kadire ulaşan meteorlardır.”

KATILIMCILARI HEYECANLANDIRDI

Saklıkent’teki aktifliğin düzenleyicileri Antalya Kuş Müşahede Topluluğu’ndan Gökçe Coşkun ve Mustafa Ertuhan, geceye 200’den fazla kişinin katıldığını belirterek, meteorların yanı sıra, Samanyolu Galaksisi, Ay, Satürn ve Jüpiter gezegenlerini de teleskopla izleme fırsatı bulduklarını açıkladı.

Katılımcıların gök taşı yağmuru sırasında hayli heyecanlandığını aktaran Coşkun, “Alanda kurduğumuz teleskoptan iştirakçilere gezegenleri gösterdik, bilhassa çocukların ilgisi fazlaydı. 10 kadar büyük ve onlarca meteor, gözlemcilerin keyifli bir gece yaşamasını sağladı” dedi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.