Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Erdoğan’a karşılık

Su faturaları üzerinden belediyeleri eleştiren Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’a Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden cevap geldi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, su faturaları üzerinden belediyeleri eleştirmişti. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ASKİ Genel Müdürlüğü bahisle ilgili açıklama yaptı. ASKİ’nin açıklamasında şöyle denildi:

* “ASKİ Genel Müdürlüğü’müzün yalnızca 1 yıllık elektrik sarfiyatının yapılan artırımlar sonrası 646 milyon TL’den 1 milyar 800 milyon TL’ye yükseleceği kestirim edilmektedir. Su gelirleri ise 2017 yılında 543 milyon dolar iken 2021 yılında 205 milyon dolara gerilemiştir.

* Ankara’da 1 metreküp suyun günümüzdeki maliyeti 24,12 TL’dir. ASKİ, pandemi süreci ve ağır ekonomik şartlarda vatandaşların yanında olmak hedefiyle suyu 12,47 TL’ye, maliyetinin yüzde 50 altında bir fiyatla satmaktadır.

* Ayrıyeten ekonomik açıdan sıkıntı günler yaşayan ve toplumsal yardım alan ailelerimize 1 m3 suyun fiyatı 1 TL olarak (10 m3’e kadar) fiyatlandırılmaktadır. Öğrenci meskenlerinde ise yüzde 50 indirimli su tarifesi uygulanmaktadır.

“2019 ÖNCESİ PERİYOTTAN ÇOK DAHA UYGUN ŞARTLARDA SU TEMİNİ SAĞLANIYOR”

* Eski periyotta (2005 – 2018) 1 m3 suyun satış fiyatı ortalama 1.6 dolar, yani yaklaşık 30 TL idi. Günümüzde ise 0,68 dolara su fiyatlandırması yapılmaktadır.

* Ankara’da su fiyatlarına ek artış yapılmamakta, belediye meclisi kararıyla sırf şimdiki ekonomik bilgilerin belirlediği üfe oranında artış yapılmaktadır.

* ÜFE artışının sebebi ise bilindiği üzere Büyükşehir Belediyemiz değildir. Münasebetiyle vatandaşlarımıza 2019 öncesi periyottan çok daha uygun şartlarda su temini sağlanmaktadır.

* Ankara Büyükşehir Belediyesi bir yandan suyu ucuza satarken bir yandan da yıllarca ihmal edilen mevcut işlerden ötürü yaklaşık 3 milyar liralık altyapı yatırımlarına devam etmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.