Almanya’da elektrik tasarrufu: Kamu binaları gece ışıklandırılmayacak

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik atakları, koronavirüs salgınından sıyrılmaya çalışan dünya iktisadına yeni bir darbe vurdu.

Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırımları, Rusya’nın da doğalgaz başta olmak üzere karşı misillemeleri sonrası dünya, güçte ve besin tedariğinde yeni bir darboğaza girdi.

Almanya elektrik kesintilerine gidecek

Bu nedenle birçok ülke, bu darboğazdan kurtulabilmek için farklı tedbirler almaya başladı.

Özellikle Rusya’ya güç bakımından bağlı Avrupa ülkeleri, yaptırımların ve misillemelerin tesirlerini hissederken, öbür ülkelere nazaran daha sağlam görünen Almanya bile, bir yandan kapattığı kimi kömürlü ve nükleer güç santrallerini tekrar devreye sokarken başka yandan da yaklaşan güç krizini elektrik kesintilerine giderek hafifletmeye çalışıyor.

Kamu binaları gece ışıklandırılmayacak

AA’nın aktardığına nazaran; Berlin Eyaleti Etraf Tüketici ve İklimi Muhafaza Bakanı Bettina Jarasch, yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve güç siyasetlerindeki tehditleri karşısında gücün dikkatli kullanılmasının değerine işaret ederek, “Bu bilhassa de kamu kesimi için geçerli. Bu nedenle Berlin’de sorumlu olduğumuz binaları artık ışıklandırmayacağız.” ifadesini kullandı.

Jarasch, böylece güç tasarrufuna katkı sağlayacaklarını söyledi.

200 kadar bina, 4 hafta boyunca “karartılacak”

Açıklamada, Zafer Anıtı, Devlet Operası, Berlin Katedrali, Berlin Belediye Binası, Yahudi Müzesi, Charlottenburg Sarayı, St. Nikolai ve St. Marien kiliseleri, birçok heykel ve köprü üzere 200’e yakın yapının, kademeli formda 3-4 hafta mühletle ışıklandırılmayacağı kaydedildi.

Hannover’de de bir dizi tedbir

Hannover kentinde de güç tasarrufu için bir dizi tedbir alındı.

1 Ekim-31 Mart ortası dışında kamu binalarının ısıtılmaması, buralarda ve kreşlerde sıcaklığın 20 santigrat derece tutulması, kalorifer ve havalandırmaların daha az çalıştırılması, lavabolarda sıcak su kullanılmaması, kentte birçok yapının ışıklandırılmasına son verilmesi, yüzme havuzlarının gaz ile ısıtılmaması, spor salonlarının derecesinin 15 santigrat olması ve buralarda sıcak suyla duş alınmaması, fıskiye ve çeşmelerin kapatılması üzere önlemler yer alıyor.

Hannover Belediye Lideri Belit Onay, gayelerinin güç tüketimini yüzde 15 azaltmak olduğunu belirterek, yaklaşan gaz kıtlığına karşı tedbir aldıklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.