Alkollü fotoğrafa reklam cezası kestiler

Tekel Bayileri Platformu Lideri Özgür Aybaş, toplumsal medya hesabından içki tükettiği bir fotoğrafı paylaştı. Bu fotoğraf ise, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Merkezi’ne (CİMER) şikayet edilince Aybaş’a, Tütün ve Alkol Yönetimi Başkanlığı tarafından içki ve sigaraya gelen artırımları bildirmesi ve paylaştığı fotoğrafta içki markasının gözüktüğü gerekçesiyle para cezası kesildi.

Türkiye Monopol Bayileri Platformu Lideri Özgür Aybaş, toplumsal medya hesabı Twitter üzerinden alkol aldığı bir fotoğrafı, “Köyde erken kalkıyor insan, sabah birası candır” notu ile paylaştı. Bu paylaşımın akabinde Aybaş, CİMER’e şikayet edildi.

Aybaş’a, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tütün ve Alkol Yönetimi Başkanlığı tarafından alkollü içkilere artırımları markalara nazaran duyurması ve toplumsal medya hesabından yayınladığı fotoğrafta bira markasının görünmesi gerekçesiyle ceza kesildi.

BAKANLIK, YÖNETMELİĞİ İHLAL ETTİĞİNİ ÖNE SÜRDÜ

Başkanlık, Aybaş’ın ‘Tütün Eserlerinin Ziyanlarının Önlenmesi ve Kontrolü’ hakkındaki kanunu ve ‘Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna Ait Adap ve Esaslar’ hakkındaki yönetmeliği ihlal ettiğini ileri sürdü.

REKLAM KANAATİ GEREKÇESİYLE 50 BİN-250 BİN TL ORTASI CEZA

Aybaş, tebligatı şu sözlerle duyurdu:

“TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’ndan Biraz evvel Tebligat geldi Tütün ve Alkollü içkiler fiyat paylaşımı son tüketici ile paylaşım yapmanın yasak olduğu münasebeti ile reklam yaptığım kanaati oluştuğundan 50 bin TL ile 250 bin TL ortası idari para cezası Kesilecek. Cimere şikâyet nedir la. İçki içerken bardağın üzerinde içki firmasının ismi logosu olması dahi ceza gelen tebligatta ekte sunulmuştur.”

Aybaş, hesabından alkol aldığı bir paylaşım daha yaparak, “Yasaklara inat, baskılara inat, cezalara inat” notu ile paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.